Gyermekeink pozitív jövője közös érdek és cél mindkét nem számára, a kulcs a generációk közös cselekvése és változása

(sajtóközlemény, 2024.03.08.)

Az Egyenlítő Alapítvány nőnapi konferenciáján a Hol látjuk a gyermekeinket 2034-ben? kérdésre a megérintő személyes történetek mellett, gyakorlati oktatási, vállalati példák, generációkra vonatkozó kutatások és hétköznapi történetek hangzottak el.

Magyarország legismertebb munkahelyi egyenlőséggel foglalkozó közhasznú alapítványa, az Egyenlítő alapítvány 12. alkalommal rendezte meg konferenciáját a nemzetközi nőnapon. A több mint 300 résztvevőt érdeklő konferencia témája rendhagyó módon 2024-ben a gyermekeink jövőjéről való közös gondolkodás volt. Hol látjuk a gyermekeinket 2034-ben?

Néhány gondolat a konferenciáról: 

Mi Zoomerek vagyunk az első generáció, amely a végtelen fogyasztható tartalommal találkozott. A jövőt meghatározza a Z generáció, akik a traumafeldolgozással és kiútkereséssel erre a tökéletlen világra reagálnak, legnagyobb kihívás számukra boldognak lenni. Nincs reális pozitív jövőkép, bullshit munkákat végzünk, amelyek megölik a lelkünket. Nem mi vagyunk érzékenyek, ez a világ ezt a reakciót érdemli. Nyáry Luca (író, újságíró, aktivista)

Napi 7 perc érdemi beszédet folytatunk a gyerekeinkkel, elérhetőnek kell lennünk és nem akkor, amikor nekünk jó. Olyan társadalmi és technológiai folyamatok zajlottak le 20 év alatt, amelyre nincs szülői, nevelői minta, a be és elfogadás viszont tanítható. Izolálódunk, párhuzamos világokban élünk a gyerekeinkkel, míg egy tanár tanít, a gyerek egy tanóra alatt 600 tiktok videót néz meg. Tibenszky Moni Lisa (Felelős Szülők Iskolája)

Kitörést a roma családi minták felrúgása jelentette, példaképek és támogató emberek egy életen át. Csak így lehetséges új, gyökeresen más mintát adnod. Danó Éva (Várva Várt Alapítvány)

Most dől el, hogy 20 év múlva milyen gyerekek fogannak, most ahogy neveljük a következő generációt. A mi gyerekkorunk és a gyerekinké között hatalmas a különbség. Ma már nincs hierarchia a nevelésben, a családban, mindent megbeszélünk, nincs felnőtt és gyerek téma, közösen megosztjuk a véleményünket. Az, hogyan eszed a vasárnapi húslevest (a legjobb falatok a családfőnek járnak), meghatározza hogyan viszonyulsz a nemi szerepekhez. A gyerekkori élményeid alakítják a felnőtt valóságodat. Steigervald Krisztián (generációkutató)

„A mai konferencia üzenete számomra: Felelősen foglalkoznunk kell a jövőnkkel, előre tekintve. Ezen a konferencián sírtunk és nevettünk is. Húsbavágó tapasztalásokat ismerhettünk meg, Nyáry Luca felkavaró beszédében a Z generáció világ és jövőképéről, szorongásáról, mentális állapotáról, szeretetreméltó és vágyó generációjukról, sikereikről és agilis felelősségvállalásukról. A családi minták lerombolásáról és újraírásáról, a romák munkahelyi elfogadásáról és küzdelmeiről, Danó Éva előadásában vagy éppen a támogató családi közeg és hagyományok továbbviteléről Tóth Zsuzsa, a Magyar Telekom HR igazgatójának történetéből. A változás szükségszerű, akkor is bekövetkezik, ha nem teszünk a gyermekeink pozitív jövőjéért semmit, tehát tegyünk, alakítsuk velük együtt.” – mondta el a konferenciát lezárva Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány elnöke.

A nemek közötti esélyegyenlőség kulcsfontosságú téma napjaink társadalmában, különösen a munkahelyi környezet területén. Az Egyenlítő Alapítvány hosszú évek óta élharcosa, jelentős képviselője a nemek közötti egyenlőség megvalósításának a munkaerőpiacon, sőt már az oktatás területén is. A konferencia során a gyermekvállalás, gyermeknevelés mellett a nemi szerepek változása, az eltérő generációs igények, személyes történetek, kerekasztal-beszélgetések és viták mentén boncolgatták a témát szakértők és vendégek.

A beszélgetések során tapasztalhattuk, hogy a most iskolába járó nemzedék, már nem tolerálja úgy az egyenlőtlenséget, mint az előzőek tették. A “normális” sok területen megváltozott, az egyenlő esélyek területe az egyik legfontosabb talaja a változásnak, és a munkáltatóknak ezzel foglalkozni kell, ha sikeresen akarják bevonzani a tehetségeket.

Steigerwald Krisztián – Generáció kutató egyik fő előadónk a konferencián ezt mondja:  

„Végtelenül fontosnak tartom, hogy a jövő generációk igényeit, problémáit és aggodalmait komolyan vegye a társadalom, és foglalkozzon vele érdemben. Az ilyen fórumok, mint ez a konferencia, fontos eszköze lehet annak, hogy jobb egyetértés, nagyobb összhang legyen a társadalom különböző korcsoportba tartozó emberei között.”

A Z generáció számos kutatás alkalmával egyértelműen közölte, nem akar olyan munkahelyeken dolgozni ahol nincs esélyegyenlőség, ahol nincs transzparencia, ahol nem olyan modern juttatásokat kapnak, ami igazi igényeiket fedi le. És ha véletlen olyan helyre keverednének, ahol a cég értékei nem egyeznek a saját értékeikkel, gyorsan el is mennek.

Az egyenlőség kérdése azonban nem csak a nemek kérdése. Ma még hiányoznak munkahelyeinkről a romák, a fogyatékossággal élő emberek, látás- és hallássérültek, kerekesszékesek és mozgásukban korlátozott emberek. Őket rengeteg diszkrimináció éri a munka világában, ezen változtatnia kell azoknak a cégeknek, gazdaságoknak és országoknak, akik nem akarják elveszíteni a sokszínűséget, akik igazán prosperáló közösségeket, cégeket akarnak létrehozni. 

Előadóink között van Danó Éva református lelkész, aki ezt mondja arról, milyen cigánynak lenni: Cigánynak lenni, ma Magyarországon nem könnyű dolog. Nagyon sok az előítélet, és néha egy embernek, viselnie kell magán a cigány társadalomról kialakult képet, mint bélyeget és bizonyítania, hogy rendelkezik valódi értékekkel. Sokan dolgoznak a cigány etnikum felzárkóztatásán, de sokszor a legnagyobb empátia, és elfogadás sem képes legyőzni az átkok súlyát, a belső szorongást, és elvetettség érzést. Ez a harc személyre szabott, és és az egyén pozitív elfogadása lehet termőtalaja a változásnak. “

“12 éve rendezzük meg ezt a konferenciát, minden évben egyre nagyobb az érdeklődés, egyre nagyobb támogatók állnak be mögénk, ami nagyon jól jelzi, a téma végtelenül fontos a legnagyobb gazdasági játékosoknak is. Az idén például bejelentjük, hogy egy új egyetemi érzékenyítő kurzust indítunk, amit az IBS-sel közösen fogunk pilotolni, és a Coca Cola támogatja, akinek kiemelten fontos a nők esélyegyenlősége a munkában. – mondta Heal Edina, az Egyenlítő Alapítvány társalapítója és vezetője.

„Az Egyenlítő Alapítvány és a KPMG hosszú ideje együttműködő partner. Büszkék vagyunk rá, hogy az Alapítvány egyik kiemelkedő eseményén évről évre jelen vagyunk és olyan témákra reflektálhatunk, amelyek egyre jelentősebbek a vállalati szféra számára is.  A kezdetektől fogva olyan szemlélet elterjesztése és változások elindítása, támogatása a cél, amelyek a pályájuk elején járó fiatal munkavállalóknak is bátorítólag hatnak és ezzel egyre több női vezető lesz a magyar gazdasági, kulturális, tudományos életben”Rózsai Rezső, vezérigazgató, KPMG.

Konferenciánkon bejelentünk egy új egyetemi érzékenyítő kurzust, amit az IBS-sel közösen fogunk tesztelni és amit a Coca Cola támogat.

Konferenciánk támogatói: BlackRock, Coca Cola Magyarország, Engame Akadémia, E.ON Hungária Zrt, KPMG in Hugary,  Magyar Telekom, Morgan Stanley, MVÜK Zrt., Richter Gedeon Nyrt, Tesco Magyarország 

Partnereink: Felelős Szülők Iskolája, International Business School