Az év elején a SpenglerFox csapata belevágott egy felmérésbe, hogy lássák aktuálisan a pályázók, a jelöltek milyen elvárásokat támasztanak az ideális kiválasztási folyamattal szemben.

 A felmérés eredményeiből alább kiemeltünk pár fontosabb tényt:       

  • Ugyan a válaszadók 88%-a szerint az ideális kiválasztási folyamat hossza 3 hónap vagy annál rövidebb, a válaszadók 21%-a vett részt olyan kiválasztási folyamatban, ahol 3 hónapnál tovább tarott a folyamat. 9%-nál pedig túllépte a 6 hónapot.
  • Az esetek 45%-ában külső tanácsadó támogatta a kiválasztást, melynek eredményeképp 59%-ban állították a válaszadók, hogy a külső partner bevonása hozzájárult a zökkenőmentes, magas színvonalú kiválasztási folyamathoz.
  • A megkérdezettek 25%-a nyilatkozta, hogy a kiválasztás részeként pszichometriai tesztet kellett kitölteni. Viszont mindössze 20%-uk kapott visszajelzést a teszt eredményét illetően, mely érthető módon demotiválóan hatott rájuk.
  • Az elmúlt évek eseményei egyre inkább nagyobb teret adnak az elsőkörös online interjúknak. Az online interjúnak természetesen megvannak az előnyei, amennyiben mindkét fél megteremti a megfelelő körülményeket és felkészülten érkezik az virtuális találkozóra. Emellett továbbra is vitathatatlan előnyökkel bír a személyes találkozó, hiszen plusz benyomást adhat a cég kultúrájáról, és a résztvevő felek interakciójáról, amelyre egy online beszélgetés nem alkalmas.
  • A kiválasztási folyamat részeként, az objektív értékelést támogatva a cégek sok esetben esettanulmányok és szerepgyakorlatok segítségével mérik fel a jelöltek, pályázók felkészültségét vagy éppen azt, hogyan állnak bele egy-egy életből vett szituációba.
  • A negatív élmény pillantok alatt szárnyra kap, rombolva ezzel az cég lehetőségeit, hogy a kiélezett versenyben elkötelezze az igazi tehetségeket. A jól átgondolt, transzparens kiválasztási folyamat érsz a munkáltatói márkának, annak hogyan kommunikál magáról a vállalat.

A felmérés eredményeit figyelembe véve és hagyatkozva azokra a beszélgetésekre, amelyeket saját jelöltjeikkel és partnerikkel folytattak a SpenglerFox munkatársai, szerintük az alábbi tényezők határozzák meg eredményességhez vezető útat:

  • transzparencia
  • folyamatos kommunikáció, függetlenül attól hol tart a kiválasztási folyamat
  • értékelhető visszajelzés a folyamat végén
  • a kiválasztási folyamat hossza maximum 3 hónap, és ideális esetben maximum 3 körben gondolkozzunk
  • a végső döntést hozzuk meg 10 napon belül, máskülönben fent áll az esélye annak, hogy a pályázó, a jelölt más (akár versenytársunknál) kötelezi el magát

Tény, hogy a vállalatokat továbbra is nagy kihívás elé állítja a munkaerőpiac, hiszen a tehetségekért folytatott verseny továbbra is kiélezett. A felmérésben elsősorban a hazai piacon dolgozó közép-és felsővezetők vettek részt, iparágtól függetlenül. A felmérés további részleteit alább, a letölthető dokumentumban olvashatod.