az Egyenlítő Alapítvány és támogatói az Egyenlő Bérezés Napja alkalmából
megrendezett konferenciája

Úgy gondoljuk, hogy a nemek közti bérkülönbség (gender pay gap) olyan széles réteget érintő, nagyon időszerű és komplex témakör, amelyre érdemes egy fél napos konferenciát szánnunk.

Magyarországon a nők átlagosan óránként 17,2%-kal kevesebbet keresnek a férfiaknál, amely több mint két havi bérkülönbséget eredményez éves szinten. Így a Magyar Egyenlő Bérezés Napja (Equal Pay Day) október végére esik 2022-ben, amelyre szintén szeretnénk felhívni a figyelmet.

Ott a helyed, ha…

  • szerinted nem igazságos, hogy még mindig létezik bérkülönbség a nők és férfiak között,
  • tenni akarsz a munkahelyi egyenlő esélyekért és bérekért,
  • már hallottál a nemek közti bérkülönbségről (gender pay gap), de nem érted pontosan, hogy mit jelent és azonos bérezési sávok mellett hogyan alakulhat ki,
  • kérdéses számodra, hogy miért foglalkoznak más cégek a gender pay gap mérésével, publikálásával és tesznek erőfeszítéseket a megszüntetésére,
  • szeretnéd megérteni, hogy a te céged mit profitálhat ebből és hogyan kezdj bele,
  • megismernél olyan szakembereket, akik jártasak ezen a területen és szívesen megosztják a tapasztalataikat.
Időpont: 2022. október 20., 8:30-13:30
Helyszín: Közép-európai Egyetem (CEU) előadóterme (1051 Budapest, Nádor utca 15.)
Közvetítés: Zoom webinár keretében.

Program:

08:30 | Welcome & Networking

09:30 | Megnyitó – személyes történettel (HU)
Dr. Csisztu Zsuzsa LL.M. (Újságíró, Műsorvezető, Sportjogi szakjogász)

09:45 | Mit jelent a nemek közötti bérkülönbség és hogyan alakul ki? (HU)
Zorigt Burtejin (az Egyenlítő Alapítvány szakértője, kutató, politológus)

10:00 | Mit tehetünk az üzleti életben az egyenlő bérezés érdekében? (HU)
Kiss Anita (People Director, HEINEKEN Hungária)
Kulcsár Géza (People & Culture vezető, Philip Morris Magyarország Kft.)
Péczka Fatime (Head of People, Neticle)
moderátor: Hegedűs László (HR igazgató, CEU)

10:45 | Európai Uniós jogi szabályozói háttér (HU)
Kálmán Szandra (Család- és ifjúságügyért és nemek közötti egyenlőségért felelős szakdiplomata; Magyarország Európai Unió Melletti Állandó Képviselete)

11:00 | kávészünet

11:30 | Az egyenlő bérezés szabályozása és gyakorlati tapasztalatai az Egyesült Királyságban és az Európai Unió tagállamaiban (HU)
Kövecses Bettina (senior ügyvéd, Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda)

11:40 | A nemek közti bérkülönbség brit szabályozásának tanulságai és beépítésük a CEE régió működésébe (EN)
Elzbieta Golab (Közép-európai HR igazgató, Tesco)

11:55 | A nemek közti bérkülönbség pszichológiai háttere
Kaló Zsuzsa (egyetemi docens, ELTE PPK Pszichológiai Intézet)

12:05 | Bértárgyalás és befektetők szerzése női és férfi szemszögből (HU)
Bittera Réka (társalapító, ügyvezető, Briefly)
Csatos Erika (alapító, ÁLOMJÖVŐ Tanácsadó Iroda)
Szilágyi Gábor (General Manager, Lizzy Card)
moderátor: Zorigt Burtejin (az Egyenlítő Alapítvány szakértője, kutató, politológus)

12:45 | Záró gondolatok (HU)
Heal Edina (Alapító-vezető, Egyenlítő Alapítvány)

Az esemény sajtónyilvános.
Az esemény magyar és angol nyelven zajlik, szinkrontolmácsolással.

Az eseményen való részvétel a helyszínen az Egyenlítő Alapítvány támogató tagjai számára ingyenes, de regisztrációhoz kötött, a külsős érdeklődők számára támogató jegy váltása mellett lehetséges, amelynek összege 5 000 Ft, és a regisztráció során, bankkártyás fizetéssel tudja megtéríteni. 
A konferenciát Zoom esemény keretében közvetítjük, az online részvétel díjmentes, de regisztrációhoz kötött.

Regisztráció határideje:
2022. október 18., kedd dél

a Briefly társalapítója és ügyvezetője

Réka a Briefly – szabadúszó menedzsment rendszer – egyik alapítója, aki startup-ja által nap mint nap azon dolgozik, hogy minél többen alakíthassák a munkájukat az életükhöz ahelyett, hogy az életüket alakítanák a munkájukhoz. A Briefly 2020-ban azzal a céllal jött létre, hogy igazi változást hozzon a munkaerőpiacra, és egy újfajta, időtálló kapcsolatot hozzon létre a cégek és egyének között, ami jobban alkalmazkodik az új generációk igényeihez. Felfigyelve társalapítójával közös missziójára, idén Rékát a Forbes 30 sikeres magyar 30 alatt listára is beválogatták.

Alapító, ÁLOMJÖVŐ Tanácsadó Iroda

Erikát, az Álomjövő Tanácsadó Iroda alapítóját nemcsak a hazai, hanem nemzetközi szinten is a legjobb pénzügyi tanácsadók között tartják számon.

Szakterülete a hosszútávú pénzügyi tervek, átfogó pénzügyi stratégiák kidolgozása és menedzselése. Több mint 20 éve dolgozik azért, hogy hazánkban a pénzügyi kultúra magasabb szintre kerüljön. Ma már leginkább a nők pénzügyi mentorának tartják – vallja, hogy a pénzügyeknek „női arca” (is) van… Mivel a nők sajátos pénzügyi kihívásokkal néznek szembe életük során, ezért speciális pénzügyi programokat dolgoz ki számukra azért, hogy ügyfelei a pénz hiánya miatt soha ne kerüljenek méltatlan helyzetbe.

2014-ben megálmodta és elindította a Nőnek lenni jó! Konferencia-sorozatot, amely mára országosan is ismertté vált. Számtalan, főként nőkkel kapcsolatos civil kezdeményezést támogat. Kiemelt célja, hogy az önkéntesség és adakozás kultúrája fejlődjön közösségében.

Dr. Csisztu Zsuzsa

Újságíró, Műsorvezető, Sportjogi szakjogász

Zsuzsa a Mandiner Sport rovatvezetője, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja, a Magyar Olimpiai Akadémia Tanácsának tagja. 2015 óta egyetlen női tagja a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) elnökségének, 2017 tavaszán alelnöknek választották. 2017 óta a Nemzetközi Sportújságírói Szövetség (AIPS) Végrehajtó Bizottságának tagja, első magyar női sportújságíróként csatlakozott a szervezethez.

Műsorvezetőként 1992-ben a Telesportnál debütált, majd 1998-2008 között a TV2 csatorna több műsorában közreműködött. 2009-2016 között a DIGI Sport csatornán olyan műsorokban szerepelt, mint a Vendégjátékos (200 epizód), a Reggeli Start, a Bajnokok Ligája, az Európa-Liga, a Sport 24 Híradó vagy a Megint mesélek (Vitray Tamással). 2016 óta saját műsort vezet az ATV-n “A Nő Háromszor”, illetve “Csisztu24” címmel.

Ez idáig 4 könyve jelent meg, a legutóbbi 2018-ban “Kis gyerek, kis gond – Ez valami vicc?” címmel.

Közép-európai HR igazgató, Tesco

„Elég jó” anya, alkalmazott és bajtárs, aki hisz abban, hogy mindenki számára jobb lesz a világ, ha az élet nyelvén kapcsolódunk egymáshoz. A Tesco Közép-Európa személyzeti igazgatója és a lengyelországi Tesco Technology HUB igazgatósági tagja. HR és kommunikációs szakember, aki a kultúraváltásra és az üzleti teljesítmény vezetőképzéssel történő fejlesztésére szakodosodott. A Tesco előtt média, marketing, márkakommunikáció és vállalati kapcsolatok területen szerzett tapasztalatot, végül a kollégái céljainak zászlóra tűzésében találta meg igazán a helyét.

Alapító-vezető, Egyenlítő Alapítvány

Változások kezelésében, innovációk előmozdításában, a sokszínű munkaerő inspirálásában és motivált és hatékony csapatok létrehozásában tapasztalt felsővezető. A Forbes Magazin az öt legbefolyásosabb nő közé választotta üzleti élet kategóriában. Személyes célja a nők és a férfiak esélyegyenlőségének megteremtése.

HR igazgató, CEU

László több mint 20 éves tapasztalatot szerzett multinacionális nagyvállalatok stratégiai HR vezetőjeként, többféle iparágban és változatos vállalati kultúrákban. Ezekben a stratégiai HR vezetői szerepekben a fő feladata vagy az adott szervezet megalapitás utáni teljes körű felépitése volt, vagy egy tuljadonosváltást illetve összeolvadást követően a már létező és sikeresen működö szervezet HR területének teljes átalakitása és modernizálása. Olyan HR csapatokat épitett, ahol az innovativ gondolkodás, a valódi szakértelem és a személyes felelősségvállalás elengedhetetlen volt a HR célok eléréséhez. A legtöbb vállalatnál, melyekben dolgozott az elfogadás és sokszinűség, a nemek közötti egyenlőség és a szervezeti igazságosság a vállalati kultúra központi eleme volt, igy ezek mélyen beágyazódtak minden HR folyamatba.

Jelenleg a CEU Magyar és Osztrák szervezetének HR vezetője és fő feladata a HR szervezet modernizálása.

Család- és ifjúságügyért és nemek közötti egyenlőségért felelős szakdiplomata; Magyarország Európai Unió Melletti Állandó Képviselete

Kálmán Szandra Magyarország Európai Unió melletti Állandó Képviseletének szakdiplomatája Brüsszelben. Szűkebb szakterülete a férfiak és nők egyenjogúsága, a nők helyzete, valamint a család- és ifjúságpolitika. Ezt megelőzően az illetékes minisztériumban foglalkozott az említett kérdéskörrel, így már közel egy évtizedes tapasztalattal, rálátással rendelkezik ezen uniós szakpolitikák alakulását, valamint az uniós intézményekkel, civil szervezetekkel való együttműködést illetően. Diplomáját a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi kapcsolatok szakán, európai integráció és diplomácia szakirányon szerezte.

egyetemi docens, ELTE PPK Pszichológiai Intézet

Zsuzsa pszichológus és nyelvész. Kutatási érdeklődése a kvalitatív drogkutatások, valamint interdiszciplináris megoldások az adatgyűjtésben és -elemzésben. Az utóbbi időben a női addikciók valamint a lányok és nők traumanarratíváinak vizsgálata áll érdeklődése középpontjában.

 People Director, HEINEKEN Hungária

A bankszektorban eltöltött 20 év után, 2019-ben csatlakoztam a HEINEKEN Igazgatóságához, People Directorként. Örömmel álltam a Heineken értékei mellé, hiszen azok a saját értékrendemben is kiemelt jelentőségűek: biztonságos és befogadó kultúrát teremteni, ami épít a sokszínűségre, ahol törődünk egymással, lelkesen és szenvedélyesen dolgozunk és magas minőséget hozunk létre. Szerencsés vagyok, mert itthon és nemzetközi környezetben is dolgoztam vezetőként és mindig olyan csapatban, ahol a nőknek is szerepe van a döntéshozatalban és ahol a különbözőségeink ellenére folyamatosan nyitunk egymás felé, növeljük az együttműködést és összetartást a különböző csapatokon, generációkon vagy kultúrákon átívelve, azaz valóban mindenki számára egyenlő esélyeket teremtünk. Kollégaként, mentorként mindig szívesen osztom meg az így szerzett tapasztalataimat, amivel remélem másokat is tudok támogatni a saját útjukon.

senior jogász, Siegler Bird & Bird Ügyvédi Iroda

Bettina szakterületei a szabadalmi- és védjegyjog, ahol több mint 10 éves tapasztalattal rendelkezik. Rendszeresen ad tanácsot piacvezető nemzetközi gyógyszeripari, élettudományi, technológiai és FMCG vállalatok számára határokon átívelő iparjogvédelmi és kereskedelmi ügyekben. Elkötelezett a tudomány, az innováció és a kreativitás iránt, ami lehetővé teszi számára, hogy tudását és szenvedélyét felhasználva segítse ügyfeleit jogaik és üzleti érdekeik védelmében.

Bettina számos tekintélyes iparjogvédelmi szakmai szervezet tagja, ahol kiemelt tisztségeket is betölt. Az évek során olyan jogi folyóiratokban írt szerzői-, védjegy- és szabadalmi jogi témájú cikkeket, mint az Oxfordi Egyetem Journal of Intellectual Property Law & Practice című kiadványa. Rendszeresen tart workshopokat, többek között a budapesti MOME-n (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) is.

A fentieken túl Bettina hosszú ideje szenvedéllyel támogatja a sokszínűséget és a befogadást, valamint gondoskodik a Bird & Bird erre irányuló stratégiájának budapesti megvalósulásáról. Egész pályafutása során részt vett a fiatal kolléganők jogi karrierjének előmozdításában, lehetőséget teremtve a fejlődésre és a sikerek elérésére, valamint szívügye az előítéletek feltárása, és egy olyan környezet megteremtése, amelyben a munkavállalók boldogok, megbecsülve és biztonságban érzik magukat. Bettina nagyon inspirálónak tartja a sokszínű munkakörnyezetet, amely kulcsfontosságú tényező egy szervezet alkalmazkodása és fejlődése szempontjából. Tanácsadóként küldetése olyan munkahelyi kultúra megteremtése, amely értékeli az átfogó gondolkodásmódot és ösztönzi az innovatív intézkedéseket.

People & Culture vezető, Philip Morris Magyarország Kft.

7 éve felelős a Philip Morris International magyarországi leányvállalatánál a humán terület vezetéséért. Ezt megelőzően különböző HR és kereskedelmi pozíciókban dolgozott a PMI-nál, a világ egyik vezető dohányipari vállalatánál Magyarországon, Svájcban és Szlovákiában. Vezetőként és a Munkáltatók Esélyegyenlőségi Fóruma felügyelő bizottságának tagjaként is fontosnak tartja a munkavállalói esélyegyenlőség biztosítását minden területen. A PMI élharcosa a nemek közötti béregyenlőség témájának, a vállalat elkötelezettségét és eredményeit globális Equal Salary tanusítvánnyal ismerte el a svájci székhelyű Equal Salary Foundation is.

HR vezető, Neticle

Fatime közel 10 éve dolgozik ezen a szakterületen. Úgy véli, hogy kulcsfontosságú az átlátható, nyitott szervezeti kultúra kialakítása, ahol a munkavállalók megbíznak egymásban és a munkáltatóban. Ahhoz, hogy motiváló, biztonságos környezet teremtsünk, kulcsfontosságú szerepe van a cégen belüli egyenlőségnek, függetlenül nemtől, kortól, vagy a cégen belül betöltött pozíciótól.

a Lizzy Card tulajdonos, ügyvezetője, PlanAll márka alapító tulajdonosa

20 éve vállalkozó, a zeneiparban kezdte, majd átnyergelt a papír-írószer vonalra. Több sikeres céget épített, több mint 400 alkalmazott megfordult az irányítása alatt.  Jelenleg a Lizzy Card Papír Kft. ügyvezetője, mely többszörös Superbrands díjas magyar vállalkozás és többek között Lizzysuli néven az egyik vezető iskolaszer márka gyártója és forgalmazója a piacon. 6 éve indította útjára a PlanAll márkát, mely egy önfejlesztő határidő naplóval indult. A PlanAll missziója, hogy segítsen az embereknek tudatosan tervezni az életüket. 2022-ben már másodszor kerül megrendezésre a PlanAll Day Tudatosság konferencia, mely a tudatos élet alapjait járja körbe neves előadók bevonásával, illetve novemberben jelenik meg a PlanAll Bookazine, mely az első, a kizárólag tudatos élettel foglalkozó magazin.

az Egyenlítő Alapítvány szakértője, kutató, politológus

Elkötelezett a nemek közötti egyenlőség iránt, kutatóként és politológusként elsősorban a nők és politika témája, illetve a nők munkaerőpiaci helyzete érdekli. A témában kutatási, tanítási, és gyakorlati tapasztalatokkal is rendelkezik, amelyeket civil szervezeteknél, egyetemeken és kutatói intézetekben szerzett Magyarországon, Svédországban és Mianmárban.

Támogatóink