Sokszínűség és Befogadás a Munkahelyen: Gyakorlati Útmutató és Esettanulmányok

Javaslatok olyan cégek vezetői részére, amelyek növelni szeretnék a női munkavállalók és vezetők számát.

Az Egyenlítő Alapítvány ezt a digitális kézikönyvet azon cégek számára készítette, amelyek növelni akarják a nők arányát a munkavállalóik, illetve a vezetők között.

A közel 40 oldalas, 16 fő pontból álló gyakorlati útmutató számos magyarországi és nemzetközi tulajdonú cég gyakorlatát dolgozza fel, valós eredményekkel és tapasztaltokkal alátámasztván a kiadvány íróinak javaslatait.

2026-tól EU-s direktíva kötelezi az Európai Uniós, tőzsdén is jelen lévő cégeket, hogy minimum 30%-ban női vezetők legyenek a cég irányításában.

Az Egyenlítő Alapítvány azért alkotta meg ezt az útmutatót, hogy a megvalósításhoz konkrét, a való életből, főként Magyarországról és a régióból vett példákból álló segítséget nyújtson.

A kiadvány létrehozását a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatta.

A javaslatcsomag többek között az alábbi kérdések mentén segít a vállalatoknak eligazodni:

  • Hogyan lehet növelni a női munkavállalók és női vezetők arányát?
  • Miért hasznos, ha női és férfi vezetők hasonló arányban vesznek részt a vezetésben?
  • Milyen adatok támasztják alá ezt?
  • Melyek a legnagyobb kihívások ebben a nem könnyű feladatban?

16 pont, amelyek mentén sokszínűek és befogadók lehetnek a hazai munkahelyek:

1. Egyértelmű sokszínűségi célok meghatározása
2. Stratégia
3. Átláthatóság és felelősségvállalás
4. Befogadó Munkaerő Toborzási Gyakorlatok
5. Egyenlő esélyek az előléptetés, a karrierfejlődés terén
6. Egyenlő fizetés és juttatások
7. Rugalmas Munkakörülmények
8. Támogató Munkakörnyezet

9. Munkavállalói Erőforrás Csoportok (ERG)
10. Női Példaképek Promotálása
11. Kapcsolatépítési Lehetőségek
12. Visszatérési Programok
13. Tudatosítás, oktatás, vita
14. Külső partnerkapcsolatok – Ökoszisztéma építés
15. A beszállítói sokszínűség
16. Oktatási kezdeményezések

A fenntarthatóság egyik alappillére az egyenlő esélyek biztosítása

Az emberiség történelmének legnagyobb részében a rabszolgaság jelenléte és normalitása elfogadott volt. 100 éve a legtöbb vállalatnál nem dolgozhattak nők. Írországban, amely az EU egyik tagállama, 1973-ig törvénybe volt iktatva, hogy amikor egy nő férjhez megy, onnantól kezdve jogilag tiltott az alkalmazása a közszférában. Mára szinte elképzelhetetlen, hogy ez volt a norma, pedig nem volt rég. Társadalmi normákról beszélve, ma még természetes, hogy a cégek elsőszámú vezetője leggyakrabban férfi és nem nő, de lassan mindenki szorong, ha egy cég vezetőségében nincsenek nők, vagy csak egy-kettő. Az Európai Unió direktívát adott ki a tagállamoknak, hogy létrehozzák nemzeti törvényeiket annak érdekében, hogy a tőzsdén jegyzett nagyvállalatok fenntarthatóbbá váljanak azáltal is, hogy vezetőségükben megfelelő arányban vannak a nők és a férfiak. A társadalmi normák és elvárások változnak, a törvények sok esetben ezeket követik, illetve felgyorsítják.

Céges jó gyakorlatok, amelyek elősegítik a nők vezetői pozícióba helyezését

Mára viszonylag köztudott, hogy azok a cégek, ahol a vezetői csoportokban kiegyensúlyozott a nemek aránya, eredményesebbek. Ezeknek a számokkal jól mérhető előnyöknek köszönhetően, rengeteg vállalat célja mára a sokszínűség elérése a vezetésben. Ez nemcsak társadalmi felelősségvállalás kérdése, hanem vállalati stratégiai előny is. A sokszínű vezetői csapatok tagjai különböző nézőpontokat, ötleteket és tapasztalatokat hoznak magukkal, amelyek a szélesebb, alaposabb rálátás okán jobb döntéshozatalhoz és sikeresebb innovációhoz vezethetnek.

Egyértelmű sokszínűségi célok meghatározása

Állítson fel mérhető nemi arány célszámokat a vezetői csoportokra! 

Egy cég versenyképessége és eredményessége szempontjából fontos, hogy milyen vezetői csoportok irányítják, kik és hogyan hozzák meg a legfontosabb döntéseket. Ezért kell a vezetői csoportok minőségével, összetételével külön foglalkozni.

Adatgyűjtés és elemzés: Gyűjtsön és elemezzen adatokat a nemek közötti sokszínűségről a szervezet minden szintjén annak érdekében, hogy azokat a területeket azonosítsa, ahol javulásra van szükség! Ajánlatos nemcsak a nemmel kapcsolatos adatokat gyűjteni, hanem más ismérvek alapján létrehozott kategóriákban is. Ezek közül némelyik komplexebb és ellentmondásosabb feladat, amit először jogilag is meg kell vizsgálni és jól elő kell készíteni. Nem ajánlatos ezzel kezdeni.

Diverzitás dashboard (irányítópult): Hozzon létre egy diverzitás dashboard-ot, hogy nyomon követhesse és ellenőrizhesse a diverzitási adatok alakulását a cégen belül! Ez lehetővé teszi a vezetőség számára, hogy nagyon könnyen és gyorsan átláthassa, mely területeken vannak egyenlőtlenségek, problémák és egy pillantás alatt lássák a trendeket. Ennek eredményeképpen segíteni fogja a célok elérését, lehetőséget ad a tudatos megoldás keresésre.

Ossza meg a sokszínűségi célszámokat a munkavállalókkal és az érdekeltekkel, hogy demonstrálni tudja a cég elkötelezettségét és elszámoltathatóvá tegye a vezetőket! Az átláthatóság és kommunikáció mindenek felett áll, amikor kulturális átalakuláson megy keresztül egy szervezet. Ne becsülje alá annak a fontosságát, hogy rendszeresen tájékoztasson mindenkit arról, mi történik! Időnkénti nehézségek vagy kezdeti nehézségek lehetnek, de azok elismerése és a fejlődési szándék felmutatása már fél siker.

Biztosítsa, hogy a felsővezetés elkötelezett legyen a diverzitás és inkluzív kezdeményezések mellett, és példát mutasson! Legyenek nagykövetek és szövetségesek a vezetésben azon csoportok számára, amelyek növekedését szeretnénk elősegíteni, például női mérnökök.

Támogató munkakörnyezet

Visszajelzési kultúra
Azok a munkavállalók, akik úgy érzik, hogy megoszthatják a véleményüket, és az számít, lojálisabbak lesznek a munkaadójukhoz, és elkötelezettebbek lesznek a munka iránt.

Felhatalmazó kultúra
Hatalmazza fel az alkalmazottakat, hogy szóljanak bele a dolgokba, akár ötletük, javaslatuk, vagy kritikájuk van!

Befogadó cégkultúra
Alakítson ki a cégnél befogadó kultúrát, ahol a munkavállalók biztonságban érzik magukat! Csak ennek meglétekor lehetséges az, hogy például jelenteni merjék a diszkriminációt vagy zaklatást.

A befogadás tanulható!
 Teremtse meg a lehetőséget kollégái számára, hogy tanulhassanak!

Kisebbségek, sérülékeny életszakaszok
Fordítson kiemelt figyelmet a sérülékeny, kisebbségi és nehéz időszakban lévő dolgozókra!

Női példaképek promotálása

Irányítsa a figyelmet a sikeres vezető pozíciókban lévő nőkre, vagy más hátrányos csoportba tartozókra! Hozzon létre példaképeket. Amikor a vállalati eseményeket, például a vezetői tájékoztatókat vagy az összes alkalmazottat érintő találkozókat szervezi, különös figyelmet kell fordítani arra, hogy sokféle embert mutassanak be előadóként. Ha több nőt szeretne a vezetőségben látni, gondoskodjon róla, hogy azok, akik már ott vannak, megjelenjenek, így a fiatalabb nőknek lesznek példaképei, akiket követhetnek. Ez hatalmas különbséget jelenthet, és teljesen ingyenes.

Az Egyenlítő Alapítvány büszke arra, hogy egyre több vállalat csatlakozik az ügy mögé, egyúttal folyamatosan bővül a mi Példaképeink listája.

Ne felejtsük el, hogy a nemek közötti egyenlőség elérése a vezetői pozíciókban folyamatos erőfeszítést és elkötelezettséget igényel. A vállalatoknak fel kell készülniük arra, hogy stratégiájukat módosítsák és kezdeményezéseket indítsanak annak érdekében, hogy olyan inkluzív környezetet teremtsenek, ahol a nők is nyugodtan és hatékonyan dolgozhatnak, és előrejuthatnak karrierjükben.

A 2024. Június 28-án kiadott útmutatóban remek példákat láthattunk arra, hogy miként lehet sikeresen tompítani az elfogultságokat, és elindulni a nemek közötti egyenlőség felé a vezetői pozíciókban, valamint a hagyományosan férfiak által dominált területeken való női részvétel növelése felé.

Reméljük, hogy sikerült néhány ötletet adnunk a szervezeteknek a sokszínűség és befogadás előmozdításához.

A 16 pontból álló javaslatcsomag díjmentesen elérhető.
Amennyiben szeretné letölteni, kérjük,
válaszolja meg az alábbi kérdéseket és kattintson a “Kérem az Útmutatót” gombra.

Foglalkoztatja a téma? Akkor ez is érdekelni fogja!

Fejtsük meg együtt!
Hogyan növelhetjük a nők arányát a STEM területeken és miért fontos ez mindenkinek?

2023. őszén konferenciánk keretében bemutatásra kerültek a magyar STEM szakos hallgatók és végzettek megkérdezésével készült kvalitatív és kvantitatív kutatás eredményei, az elmúlt 10 év felsőoktatási trendjei és céges jó gyakorlatok – nemcsak Magyarországról.
Hisszük, hogy a tehetségekért folytatott harcban elengedhetetlen ebben a kérdésben tisztán látni mind a vállalatok, mind a nemzetgazdaságok számára.