Bíró Dalma

NEMZETKÖZI AKTIVISTA

Jelenleg az Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat nemzeközi kampány (Campaign to Stop Killer Robots) magyarországi hálózatának aktivista koordinátora vagyok. Missziós tevékenységeket folytattam egész életemben. Azért lettem segítő szándékú önkéntes, mert hiszek abban, hogy erőfeszítéseim életeket változtatnak meg és így változhat a világ is.

Küldetéstudatom sok országba vitt el eddig Svédországtól Laoszig, Norvégiától Jemenig, Mozambiktól Kambodzsáig. Gender témában mind kutató, mind érdekérvényesítő, mind pedig oktató dolgoztam Kambodzsában (így a 1995 pekingi világkongresszuson a „Women Weaving the World Together” ázsiai kampány egyik koordinátora is) és Svédországban gender tanácsadója és oktatója voltam a Forum Syd (4500 társszervezetet tömörítő) civil szervezetnek.

1994-től 2005-ig elkötelezetten dolgozotam az aknamentes világ nemzetközi kampányban, amiért a szervezetünk 1997-ben Béke Nobel-díjat kapott.

Az Állítsuk meg a Gyilkos Robotokat kampány civilszervezetek nemzetközi koalíciójaként 2012-ben jött lérte, mára már 180 tagszervezetettel, 68 országban tevékenykedik. Célunk az érdemi emberi ellenőrzés biztosítása az erőhasználat fölött világszerte – konkrétabban pedig egy olyan nemzetközi egyezmény létrehozása, amely betiltja a gyilkos robotok fejlesztését, gyártását, használatát és kereskedelmét globális szinten. Emellett célunk az emberek tájékoztatása és a közvélemény figyelemfelhívása, formálása az ilyen jellegű fejlesztésekkel szemben. A kezdeményezéshez ezidáig, 31 nemzet, az ENSZ Főtitkára, az Európai Parlament és 21 Nobel-díjas, a mesterséges intelligencia és robotika terén dolgozó 4500 kutató mellett és 26000 aláíró (lásd the Future for Life petició ) és cég is csatlakozott. Magyarországon a Kampány aktivista önkéntesek hálózataként működik 2019 óta.