Van egy régi mondás, “egy nő két okból képes szinte bármire: hogy legyen gyereke és hogy ne legyen”. Ebben sok igazság van, az okok viszont összetettebbek, mint sokan gondolják.

Mind azt szeretnénk, hogy a gyerekünknek legyen jobb élete, mint nekünk. Magyarországon elsősorban a vágyott gyerekek nem születnek meg, és általánosságban elmondható, hogy ennek az oka az, hogy nem biztosított az egzisztenciális és érzelmi feltételek valamelyike (vagy egyik sem). Nézzük, min múlik, hogy azok a nők, akik vágynak gyerekre – nem mindenki ilyen -, vállalják is!

📌 Elégedettség a párkapcsolatban: bizalom, kiegyensúlyozottság, partneri viszony. A PubMed kutatása szerint „Ha a nők elégedettek az otthoni teendők megosztásával, az növeli annak valószínűségét, hogy beleegyeznek a gyermekvállalásba.”

📌 Családi és kortárs hálózat: a gyermekvállalással kapcsolatos döntéshozatal egyik fő összetevője a támogató, a gyerek körül várhatóan majd sok segítséget nyújtó közvetlen környezet.

📌 Szülők életkora: az idős, hamarosan vagy aktuálisan gondozásra, támogatásra szoruló szülő visszatartó erő lehet, különösen a megfelelő szociális ellátórendszer hiányában.

📌 A munkahely: a bizonytalanság negatívan befolyásolhatja a gyermekvállalási szándékot, különösen az első gyereknél, és főleg a magasan képzett nők körében.

 📌 Lakhatási körülmények: a rosszabb környékeken, ahol sok a kallódó gyerek, és ahol nincsenek jó iskolák, ott jellemzően alacsonyabb a gyermekvállalási szándék. (Más kérdés, hogy itt jellemzően magasabb a nem tervezett terhességek száma.)

📌 Saját ingatlan: az ingatlantulajdonosok hamarabb és szívesebben vállalnak legalább egy gyereket.

📌 Bölcsődei és óvodai ellátás: ha ezek a lakhelytől elérhető közelségben megtalálhatók, az pozitívan hat a gyerekvállalási hajlandóságra.

📌 A munkaerőpiaci politikát, szociális ellátás-politikát és a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos politikát a családpolitika részeként alkalmazó országok magasabb szinten tudják tartani a termékenységi rátát.

📌 Minőségi oktatás: a magasabb iskolai végzettség pozitívan kapcsolódik a magasabb termékenységi szándékhoz. Ennek oka lehet az alacsonyabb iskolai végzettségűek forráshiánya, valamint a magasabb iskolai végzettségűek előnyösebb pozíciói. (Ráadásul a magasan képzett nőknek általában hasonló partnerük van, így nagyobb családot tervezhetnek.)

📌 Önmegvalósítás: ha a gyerekvállalás várhatóan kevésbé befolyásolja az egyéni kiteljesedést, az jelentősen növelheti a gyermekvállalási kedvet.

📌 Egy magasan képzett nő ma már képes egyedül is elfogadható színvonalon eltartani egy vagy két gyereket, azonban ez többnyire kényszerhelyzet, nem önként vállalt. A megfelelő (érzelmileg és egzisztenciálisan megbízható és felelősséget vállaló) partner hiánya az egyik legmeghatározóbb visszatartó erő a gyermekvállalásban.

📌 Érdekesség: a gyermektelen párokat a környezetükben élő családok mérete is befolyásolja. Az egygyermekes kortársakkal ellentétben a két- vagy többgyermekes kortársak negatívan befolyásolják a gyermektelen párok gyermekvállalási szándékait.

📌 Egy félreértés tisztázása: A női munkaerő növekvő részvétele a világ fejlett országaiban kezdetben a termékenységi ráta csökkenésével járt. Ennek lehetséges magyarázata a nemek közötti egyenlőtlenség, valamint a munka és a család összeegyeztetésének nehézsége. Azonban a nők munkaerőpiaci részvétele és a gyermekvállalás közötti negatív kapcsolat 1990 óta pozitív irányba fordult, magyarul a dolgozó nők szívesebben és több gyereket vállalnak, mint akik nem dolgoznak.

Összegzésül tehát elmondható, hogy a gyermekvállalási szándékot többszintű ökológiai tényezők komplex kölcsönhatásai befolyásolják. A leginkább ezen kölcsönhatások alapos ismerete segíthet a döntéshozóknak bővíteni a termékenységet befolyásoló tényezőkkel kapcsolatos tudatosságukat, mert nem lehet elválasztani az egyik terület befolyását a másiktól.

A gyermekvállalás elősegítése érdekében elengedhetetlen egy olyan, többdimenziós program és stratégia kialakítása az egyes régiók és földrajzi területek sajátosságainak megfelelően, amely valóban a nők szükségleteire reagál. Lehet a nőkre nyomást gyakorolni, őket hibáztatni, mert nem szülnek, de… De egy nő két okból képes szinte bármire: hogy legyen gyereke és hogy ne legyen.

‼️ Hamarosan megvizsgáljuk azt is, hogy milyen hatással van a boldog, sikeres élet esélyeire, ha egy gyereket társadalmi nyomás, nem egyéni vágy mentén született döntésből vállalnak.