A cikk elkészítését a She’s Mercedes támogatta, eredetileg a Kreatív novemberi lapszámában jelent meg. Köszönjók a Kreatív magazin támogatását, hogy megjelenhet portálunkon a hír.
Két hét alatt több mint félezren töltötték ki a Kreatív oldalán a genderkutatásunkhoz készült online kérdőívet. Kifejezetten a kommunikációs szakmában dolgozókat szólítottuk meg, a felhívás legjobban a reklámügynökségeket, illetve az ügyfeleket érte el, e két területről érkezett a kitöltők 31, illetve 23 százaléka. Ezen belül is az accountosok (14), a kreatívok (13), illetve a marketingesek (18) domináltak, de magas arányban (14 százalék) volt ügynökségi vezető is kíváncsi, hogy nőies vagy inkább férfias szakmában tevékenykedik. A kitöltési ranglistának harmadik és negyedik helyére a médiaügynökségek és médiacégek munkatársai futottak be, 9-9 százalékkal.
kreatívinfograf1
A válaszadók több mint fele mondta azt, hogy nincs corporate diversity policy a cégnél, de sokan nem tudták (24), biztosak az igenben pedig csak 19 százalék volt. A bizonytalanság fontos adat, mert a következő kérdésben már a cég tudatos megkülönböztetésmentesség politikájáról volt szó, és mint az ábrán is látszik, itt a nem tudom válaszok nyertek. Erre a mélyinterjúkból érdemes az egyik alanyunkat idézni, aki szerint a cégeknél gyakran a narratíva és a gyakorlat elválik egymástól: „Az, hogy mindenféle nyilatkozatokat adunk ki a halálos nagy egyenlőségről, és valójában nem úgy cselekszünk, szétfeszíti a cégkultúrát” − mondta. Igény pedig egy sokféleséget támogató tréningre lenne, a válaszadók fele szívesen venne részt egy ilyen programon. Itt érdekesség, hogy az ezt hiányolók átlagos fizetésű, egy-két gyerekes nők voltak, főképp megbízói oldalról. Míg akik már otthonosan mozognak a témában, akár már túl is vannak egy ilyen tréningen, magasabb jövedelemmel rendelkező, többgyerekes nők voltak, akik olyan cégnél dolgoznak, ahol a felsővezetésben az átlagosnál több nő foglal helyet a cégnél.
A gyerekkérdésnek is többször nekimentünk, végül is a nők inkább érzik azt, hogy a karrierjüket befolyásolja az, ha gyerekük lesz, de a vezető nőknek már csak 30 százaléka véli úgy, hogy akinek nincs gyereke, feljebb juthat a ranglétrán – nyilván ezt a saját tapasztalatuk is mondatta velük. A gyerekvállalás és a karrierrombolás szavak közé a kitöltők többsége nem tett egyenlőségjelet, igaz a „nagyon egyetért/inkább igen” válaszok összessége is magas, 39 százalék volt. A szakmában sok éve dolgozó férfiak többre vitték, mint az ugyanannyi ideje ott dolgozó nők állítással (lásd ábra) elgondolkoztató, hogy több férfi, mint női vezető értett egyet (60−52 százalék).
A nők vagy a férfiak a jobbak? − a kérdés után szakmákat, tulajdonságokat lehetett értékelni. Kicsit meglepődtünk, hogy a kreatív gondolkozásnál a nagy többségnek nem számított, hogy az illető nő vagy férfi, de aztán a kreatívigazgatónak már inkább a férfiakat tartották alkalmasnak a válaszadók. Ezt voltaképp az ügyvezetők kérdésre adott válasszal érdemes összevetni (lásd ábra): ha vezetőnek jobb a férfi, akkor kreatívvezetőnek is az. A két végpont az asszisztens és a programozó munkakör lett, előbbinél senki sem írta, hogy a férfiak jobbak lennének, utóbbinál meg senki, hogy a nők, míg a főzésnél döntetlen lett a meccs.
kreativinfograf2
Nagyon izgalmas volt látni, hogy kit tartanak példaképnek a válaszadók. A magyarok közül Vidus Gabriella, az RTL Magyarország vezérigazgatója, D. Tóth Kriszta, egykori tévés, a WMN.hu alapítója és Blaskó Nikolett, az ACG alapító-vezetője magasan vitték a prímet. De a neve ennél a sornál Balaton Anitának, a Café PR ügyvezetőjének, Bánhegyi Zsófiának, a Telekom kommunikációs igazgatójának és Galácz Karolinának, a Young & Rubicam kreatívigazgatójának is sokszor szerepelt. A külföldieknél már csapongtak a válaszadóink, mert nem csak médiás példaképet írtak, sőt a befutók egyike sem az lett: Sheryl Sandberg, a Facebook működési igazgatója mellett Marissa Meyer, a Yahoo vezérigazgatója, illetve utánuk a sorban két politikus, az elnökválasztáson frissen elhasalt Hillary Clinton, és az elmúlt évben remek beszédeivel egészen új oldalát bemutató Michelle Obama álltak.
Az online kérdőívet a Kreatívval közösen szintén a Kutatólabor állította össze, a kutatás vezetője Rét Zsófia volt.
Az infografikát Deák Ferenc készítette.
A cikk és az infografika a Kreatív novemberi számában jelent meg.
Kandó Eszter, Kreatív